Wordpressi veebilehtedest ja meie Eesti veebimajutustest

Oluline on teada, kas teil on juba Wordpressi veebileht, mis asub Eesti veebimajutuses (näiteks, Zone, Veebimajutus).

Wordpressi veebilehtedest ja meie Eesti veebimajutustest

Wordpressi veebilehtede turvalisus

2 aastat tagasi pöördusid meie kliendid meie poole abipalvega veebilehe ümberkujundamiseks. Nende veebileht oli Wordpressil ja sellega oli pidevalt probleeme. Viirused, tagasisidevormi kaudu levivad spämmid– kõik see ei andnud meie klientidele rahu.

Pikemalt mõtlemata pakkusime neile oma firmalahendust – veebilehe ülekandmist Laravelil põhinevasse CMS-i. Kliendid nõustusid. Veebileht käivitati, kõik on hästi.

Hiljuti tekkis vajadus teha veebilehel väikseid muudatusi. Laadisin projekti endale alla ja leidsin veebilehe juurkataloogist 2 kahtlast faili. Mul oli juba palju kogemusi Wordpressi veebilehtede puhastamises viirustest ja sain aru, mis failid need olid. Seda pole kuigi raske ära arvata: need olid viirustega failid.

Tänu sellele, et meie veebileht oli tehtud kvaliteetsel ja turvalisel CMS-il, jäid failid ikka vaid lihtsalt failideks ning tänu asjatundlikule struktuurile ei tunginud viirus teistesse kataloogidesse.

Kui veebileht oleks olnud Wordpressil, oleks olnud palju probleeme.

Milles on põhjus?

Pidasin nõu oma kolleegidega ja teiste riikide arendajate kogukonnaga. Selgub, et see on väljaspool Eestit üsna levinud probleem. Näiteks tegi üks arendusmeeskond projekti PHP-raamistikus Laravel ja projektis moodustusid failid, mis sarnanesid minu omadega.

Shared hosting

Enamik veebilehti asub nn jagatud majutuses. Lihtsamalt öeldes on ühes ja samas serveris naabriteks mitu veebilehte. Kui sellise naabri veebilehte rünnatakse või selline veebileht nakatub viirustega, siis kannatab ka teie veebileht.

Turvalisus

Wordpressi veebilehed on viiruste suhtes haavatavad. Jah, neid saab värskendada (aga kaugeltki kõik ei tee seda). Ja nii ei pruugigi teie naaber oma veebilehte värskendada ja kannatada saab ka teie veebileht.

Mida teha?

Esimene asi, mida saab teha, on luua veebileht CMS-is, millel pole turvaprobleeme. Oleme selliseid veebilehti loonud juba aastaid.

Teiseks, kui võimalik, tuleb üle minna VPS-ile. Hallake oma serverit ja te ei sõltu oma naabritest. Pakume ka oma partnerite teenuseid ja olenevalt projekti ulatusest on VPS-i maksumus alates 200 eurost aastas.